NÁVOD: Prevod domény cez zaručený elektronicky podpis ZEP

Už v minulosti pri prevode domény mi niekto povedal, že ak by som mal zaručený elektronický popis, tak by som sa nemusel trepať na úrad overovať podpis. Nuž, keďže ho už mám, dokonca úplne zadarmo k prihláseniu sa na Slovensko.sk, tak reku idem vyskúšať. A nakoniec prišiel šok – ono to reálne funguje, ale je to extrémne zložité. Nakoniec, tomuto blogu som venoval pár hodín času, nie pár minút. Smutné, ale je to tak.

Človek to ani nečaká, že proste niečo pôjde ako má. Nefunguje tak štát, zdravotníctvo, niekedy ani podnikanie a už vôbec nie SK-NIC, ktorý zastavil svoj vývoj hneď po objavení diskety. Jedna vec je ale fungovať a druhá, či to bude vedieť človek aj použiť. Nakoniec sa mi tú doménu podarilo previesť cez ZEP, ale stálo ma to pár hodení sa o zem a asi pol deci sĺz.

Zaručený elektronický podpis

Ako som už vravel aj písal, získať elektrický podpis sa dá rýchlo a bezplatne. Stačí mať OP s čipom a ostatné vybavíte na polícii. Verím, že tento prevod nebol posledná vec, čo sa mi podarilo cez ten ZEP vybaviť. Každopádne, ak máte s.r.o., choďte si ho zabezpečiť. Získať bezplatný elektronický podpis NEZNAMENÁ, že musíte prijímať listy cez Slovensko.sk. To sa dá ešte stále dobrovoľne aktivovať.

Ako na prevod domény so ZEP cez Slovensko.sk

Nie je to jadrová fyzika, no od intuitívneho to má asi tak ďaleko, ako Nokia 3310 a Boeing 747. Čakal som, že to budem celé riešiť cez Slovensko.sk. Že tam proste nahrám to PDFko z SK-NIC (formulár F6). Keďže som tam prihlásený, bude to brať tak, že áno, poslal som to ja, tak to je „overené“. Nuž, pravda je inde.

Nokia 3310 sa nekoná

Pokúsil som sa to urobiť takto „intuitívne“, ale nepodarilo sa. Tak som vytočil holuba a zavolal na infolinku Slovensko.sk. Tam mi tetuška, zrejme brigádnička, povedala, že musím najprv ten dokument „podpísať“. Bol som mierne v šoku, keďže som čakal, že to budem podpisovať tam, no ale budiš. Poslala ma na zep.disig.sk, že to mám podpísať tak. Po 20 minútach skúmania som na to nejak prišiel. Považujem sa ale za nadpriemerného používateľa PC, ktorých je asi 5% zo všetkých a verte mi, nebolo to ľahké. Nakoniec sa mi to podarilo podpísať a prehnať to cez Slovensko.sk

Každopádne je to fail „EPICKÝCH“ rozmerov. Tento miliardový systém v takomto stave nebude vedieť NIKTO poriadne používať. Je to smutné, ale je to tak. Technicky to funguje, ale je to ako dať babičke iPhone a chcieť po nej, aby ho jail-breakla. Pritom babičkin technický pokrok zastal na automatickej práčke Tatranat z 1985-teho. No ale poďme konečne na ten návod, kým si to pamätám.

Návod, ako podpísať dokument F6 o prevode domény a cez ZEP ho poslať do SK-NIC

1. Čo je formulár F6 od SK-NIC už musíte vedieť. Nemám síl to vysvetľovať znova.

2. Prvým krokom je, že si zapojíte OP do USB čítačky.

citacka

3. Zapnete si, z nejakých príčin, zep.disig.sk. Neviem prečo, príde mi to úplne od veci. Ale keďže chcem tento článok dopísať, obkusujem posledný necht a píšem ďalej. Ja len verím, že to aktuálne na Slovensko.sk „len nefunguje“. Podľa všetkého sa to tam má dať spraviť, ale proste to nejde.

4. Nie, nebude to také ľahké, ako sa zdá. Musíte si najprv nainštalovať pár programov podľa toho, aký prehliadač používate. U mňa to je Chrome. Bez nich to nejde.

programy

5. Potom uploadnete svoj formulár F6 v PDFku.

upload

6. Keďže už mám programy nainštalované, ideme ďalej na „Podpísať“.

podpis

7. Vyhodí to tabuľku, kde vyberieme zelenú tabletku  možnosť.

cades

8. Potom to vyhodí nejaký náhľad. V pravom rohu okna kliknete na certifikát (žiaľ, druhýkrát sa ma to už nepýtalo, tak neviem dať screenshot) Alebo boli to 2-3 kliky a zadanie bezpečnostného kódu. V screenshote už certifikát je, stačí kliknúť „Podpísať“. Potom si to vypýta kód ešte raz.

domena

9. HURÁ, je to. Stačí potom tento špeciálne podpísaný súbor stiahnuť.

download

10. Teraz prejdeme na to, čo s tým robiť na portáli Slovensko.sk. Prihlásime sa pomocou čítačky, to už viete ako.

1prihlasenie

11. Potom si vyberiete „Nájsť službu“ v pravom menu cca v strede a dáte si vyhľadať „SK-NIC, a.s. (OVM)“.

najst

12. Nájde vám to a kliknete na „Služba“.

sluzba

13. Tu vypíšete základné údaje, aby vedeli, čo po nich chceme, pridáme podpísaný súbor a pošleme.

ukazka_vyplnenie

14. Následne je to z vašej strany vybavené. Ešte to musí podpísať druhá strana, teda nový majiteľ. To buď poštou (stačí neoverený podpis formuláru F6) alebo takto, elektronicky.

15. SK-NIC to rieši a „preveruje“ 24 hodín. Teda či ste to naozaj podpísali … utieram slzu a som rád, že som to skončil.

Nemám nechty

Fakt, kým som toto dopísal, trvalo to pár dní a niekoľko hodín práce. Nuž, ale verím, že viacerých ušetrím pár nervov a nechtov na rukách aj nohách. Celý tento systém by bol dobrý, ak by tam mali nejakého UX špecialistu alebo aspoň niekoho, čo nie je IT-čkar a nie je mu hneď „všetko jasné“. Za miliardu máme mastodonta, ktorý je väčšine ľudí na smiech a obtiaž.

 

Dočítané? Páčilo sa?

Keď napíšem niečo nové, pošlem o tom holuba. Priamo na mail!

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

Váš email skončí v Mailchimp liste, ktorý používam na notifikácie o nových článkoch. Nič viac nedostanete, ani ak by ste chceli.

Chválospevy smerovať na:

Štefan Polgári

Mám rád rýchle riešenia. Radšej veci robím, ako sa o nich rozprávam a to oceňujem aj na ostatných. Pomôžem ako viem, stačí sa ozvať. Karma je zdarma a verte mi, DONE is better than perfect.

Copyright © 2016 Štefan Polgári